Dievčatá a chlapci

Tipy pre deti

Možno ste v poslednom čase počuli niečo o sexuálnom zneužívaní alebo ste o tom hovorili v škole. Niektorí rodičia sa boja o svoje deti a zakážu im hrať sa vonku alebo im nedovolia, aby išli samy do školy. V televízii a v novinách sa veľa hovorí o sexuálnom zneužívaní a možno sa preto bojíte. Existujú muži a niekedy aj ženy, ktoré deti z ulice unesú alebo odlákajú. Ale to sa stáva veľmi, veľmi zriedkavo. Ak si prečítate tieto TIPY pre deti, môžete sa spokojne hrať vonku.

Občianske združenie  Labyrint sa venuje prevencii sexuálneho zneužívania dievčat a chlapcov. TIPY pre deti sme napísali pre vás, pretože vieme, že existujú dospelí muži aj ženy a mladiství, ktorí robia deťom nepríjemné a neslušné  veci. Niektorí muži deti strašia alebo im ukazujú svoj penis alebo sa chcú dievčat a chlapcov nepríjemne dotýkať. Často sú to dospelí a mladiství, ktorých už dlhšie poznáte.

TIPY pre deti ponúkajú príklady, ako sa môžete brániť pred takýmto dospelým alebo  mladistvým a ako vyhľadať pomoc. Samému je často veľmi ťažké brániť sa.

Existujú dospelí a mladiství, ktorí sú raz milí a raz zase nepríjemní. Tí napr. chcú, aby sa im deti pozerali na penis alebo sa dotýkali ich penisu alebo pošvy, hoci je to pre dievčatá a chlapcov veľmi nepríjemné.

Niektorí muži sú jednoducho nepríjemní, odporní. Stoja blízko školy, kúpaliska …a ukazujú deťom svoj penis. Takéhoto človeka môžeš vysmiať alebo spolu so svojimi kamarátmi a kamarátkami odohnať. Ak sa vám to nepodarí, požiadajte o pomoc dospelých.

Ak niekto zraní tvoje pocity, napr. ak ti nadáva, straší ťa alebo ti povie nejaké tajomstvo, ktoré ťa vyľaká a si smutný, môžeš to niekomu povedať. Nie je to žalovanie!

Nikto nemá právo strašiť ťa slovami, bitkou alebo hrubosťou. Dospelí a mladiství, ktorí deti strašia, sú podlí.

Niekedy dospelí chytajú deti za zadok alebo im idú rukou do nohavíc, hoci je to dievčatám a chlapcom nepríjemné a zvláštne. Je to skutočne podlé, hlavne vtedy, ak má dieťa toho dospelého rado. Dievčatá a chlapci o tom môžu vždy hovoriť, aj keď sa im to spočiatku trochu aj páčilo alebo im dospelý zakázal, aby o tom niekomu povedali.

Tvoje telo patrí tebe! Ty určuješ, kto sa k tebe môže priblížiť, kto sa ťa môže dotýkať, a kto nie! Nikto nemá právo dotýkať sa ťa proti tvojej vôli! Ani tvoji príbuzní, učitelia či známi! Výnimka: Niekedy sa ťa musí niekto dotýkať. Ak si napr. zranený, musí ťa lekár alebo lekárka vyšetriť. Ale ak chceš, môžeš tam s niekým ísť, aby si nebol sám.

Ak ti niekto niečo podaruje, pokojne to môžeš zobrať. Ale darčeky môžeš aj odmietnuť, ak ich nechceš. Za darčeky nemusíš nič urobiť, za darčeky netreba platiť. Príbuzní alebo priatelia, ktorí ti radi niečo podarujú, sa tešia spolu s tebou, keď vidia, že sa ti darček páči. Ak ti niekto niečo podaroval iba preto, aby si mu niečo urobil, je to podlé.

Ak sa ťa niekto zvláštne dotýka, rozpráva ti nepríjemné veci, ukazuje ti neslušné obrázky alebo ťa chce proti tvojej vôli fotografovať, môžeš povedať „ NIE“, byť nepriateľský, kričať, kopať, pľuť, utiecť. Máš dovolené všetko, keď si myslíš, že si v nebezpečenstve.

Máš právo brániť sa pred zahanbujúcim telefonátom. Keď ti niekto zatelefonuje a hovorí hnusné veci, máš právo telefón zložiť. Ak tá osoba zavolá ešte raz, zapískaj píšťalkou do slúchadla alebo polož vrchnák od hrnca na slúchadlo a búchaj po ňom lyžicou. Táto osoba ti už určite nezavolá, pretože hluk jej spôsobuje bolesť!

Dievčatá a chlapci môžu dospelým povedať „NIE“. Ak ťa nejaký dospelý osloví na ulici a spýta sa ťa na cestu, nemusíš mu odpovedať, ak sa ti nechce. Dospelý sa môže opýtať niekoho iného alebo si kúpiť plán mesta.

Niekedy chcú  dospelí odlákať deti, a preto im rozprávajú, že sa stalo niečo zlé, aby išli s ním. To však nie je pravda. Iní vábia deti tak, že im chcú niečo darovať alebo ukázať. Preto nikdy nenastúp do auta, kým sa neopýtaš mamy alebo otca, či môžeš ísť s týmto človekom. Nikdy nechoď s neznámym človekom!

Nikomu nemusíš povedať svoje meno ani adresu, ani ľuďom, ktorých poznáš.

Ak si v nebezpečenstve, hlasno zakrič „HORÍ!“. Mnohí ľudia nereagujú na volanie o pomoc, ale na slovo „HORÍ!“ reagujú, pretože sú zvedaví alebo majú strach, že horí ich dom. Nevolaj však „HORÍ!“ iba zo zábavy.

Niekedy je veľmi ťažké brániť sa samému. Ale aj keď si sa neubránil/a : ty nie si vinný/vinná!

Premysli si, ktoré deti a ktorí dospelí by ti mohli pomôcť. Naber odvahu a vyhľadaj pomoc. Ak ti spočiatku neuveria alebo nemáš odvahu ešte o tom s niekým hovoriť, nevzdávaj sa! Možno sa ti to podarí inokedy. Zapamätaj si: Ty nie si vinný/vinná!

Naše občianske združenie učí aj matky a otcov, učiteľov a učiteľky všetko, čo majú vedieť o sexuálnom zneužívaní dievčat a chlapcov.

Ak máte záujem dozvedieť sa ešte viac, môžete sa obrátiť na  Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, krízové centrum, SOS linky pre deti a mládež, linky dôvery vo vašom okolí. Tam pracujú ženy a muži, ktorí dokážu deťom, ktoré majú ťažkosti, pomôcť. Možno vaša kamarátka alebo kamarát poznajú takúto poradňu, alebo nejaký dospelý – učiteľ, učiteľka, sociálna pracovníčka vám dá telefónne číslo poradne.

Komentáre sú uzavreté.